Porady te dotyczący naprawy obuwia w trzech przypadkach:
a) kiedy skończyła Ci się gwarancja na buty,
b) kiedy producent nie uznał Twojej reklamacji,
c) kiedy start tuż, tuż a nie masz innych butów a chcesz biec w tych, w których się przygotowywałeś do startu.

Pęknięcie sznurówek

Częstym „usterką” w butach do biegania jest pęknięcie sznurówek w tym przypadku wystarczy kupić nowe sznurówki podobne do tych, które mieliśmy i je wymienić, żaden problem. Jednak większy problem pojawia się w momencie pęknięcia QUICKLACE. Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszy to cena, średnio nowy zestaw QUICKLACE kosztuje między 30-40 zł, w zależności od sklepu i nie zawsze są dostępne. Gdy mnie spotkała taka sytuacja postanowiłem założyć normalne sznurówki do butów sportowych o odpowiedniej długości. Drugim powodem jest kwestia przyzwyczajanie. Niektórzy biegacze wolą system QUICKLACE a inni tradycyjny system wiązania stąd to wszystko zależy od Was.

Wycieranie się górnej części tylnej cholewki

Drugą sprawą jest wycieranie się górnej części tylnej cholewki. Generalnie rzecz biorąc, jeśli nie tworzą się nam pęcherze bądź nie odczuwamy dyskomfortu nie należy w tej kwestii interweniować…ale gdy sytuacja jest odwrotna z pomocą przychodzi tzw. Szara Taśma. Dlaczego akurat ta taśma a nie inna? Po pierwsze ze względu na jej wytrzymałość. Po drugie z uwagi na fakt, że nie powoduje otarć ani odparzeniem, jeśli oczywiście biegamy w skarpetkach. Zatem jak wygląda taka naprawa? Odrywamy odpowiedni fragment taśmy i wyklejamy ładnie zapiętek. Najlepiej jest przykleić taśmę tak by jeden koniec został przyklejony do wewnętrznej części buta pod wkładką a drugi 0, 5-1 cm na zapiętku po zewnętrznej stronie. Ważne jest aby taśma była przyklejona bez żadnych zagięć.

Klejenie butów

Do ostatniego rodzaju napraw wymagany jest klej BUTAPREN lub inny klej, który po wyschnięciu jest w miarę plastyczny. Kleje typu Super Glue lub Kropelka będą niewłaściwe w tym przypadku. BUTAPREN wykorzystujemy w momencie gdy chcemy podkleić buta gdy odchodzi cholewka od buta. Jednak pamiętajmy, że klejenie butów nie będzie trwałe i jest to rozwiązanie doraźne! Nie jest to również zbyt estetyczne rozwiązanie.

Dodatkowo, ale to w skrajnym przypadkach możemy zszyć buta. Dotyczy to jednak tylko elementów takich jak siateczka buta, która się przetarła lub rozdarła. Coś normalnego jak się biega po lesie.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like