Uroda Zdrowie

Jak pozbyć się problemu z rozstępami?

Pojawiające się na udach, brzucha, pośladkach i piersiach poprzeczne pręgi to znienawidzone przez płeć piękną rozstępy, które są nie tylko stanowią problem estetycznym ale świadczą również o tym, że w naszym organizmie doszło do zaburzenia homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej. Jak zatem pozbyć się rozstępów? Która z obecnie dostępnych metod jest najskuteczniejsza?

Gdy rozstępy zaczną być uciążliwym problemem

Rozstępy powstają zwykle wtedy, kiedy skóra nie nadąża z produkcją kolagenu, przez co dochodzi do pękania włókien i tworzenia się poprzecznych, różowych linii, czyli dobrze znanych rozstępów. Chociaż nie są one same w sobie groźne dla naszego zdrowia, to mogą okazać się problematyczne, ponieważ ich posiadanie może być niezwykle uciążliwe i rzutować na obniżenie pewności siebie. Panie dotknięte ową przypadłością wstydzą się odsłonić ciało, czyli unikają wyjścia na plaże czy też basen.

Chociaż trudno jest zauważyć wczesne objawy mogące świadczyć tworzeniu się rozstępów, to charakterystyczną oznaką jest zazwyczaj swędzenie i pieczenie skóry tam, gdzie doszło do przeciążenia włókien kolagenowych. W wyniku tego dochodzi do pojawienia się w stosunkowo krótkim czasie różowych pręg. Jeśli stosunkowo szybko zareagujemy na te zmiany skórne, to mamy znacznie większe szanse na zmniejszenie do minimum nieestetycznych skutków ubocznych. We wczesnym etapie powstawania rozstępów sprawdzają się bowiem specjalnie opracowane na te dolegliwości kremy.

Co może być przyczyną pojawienia się rozstępów?

Do najczęstszych przyczyn, które mają wpływ na pojawienie się rozstępów zalicza się ciążę, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych, gwałtowne wzrost bądź ubytek masy ciała. Okazuje się, że problem rozstępów może dotknąć także osoby intensywnie ćwiczące na siłowni, a więc osoby uprawiające sport również znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka.

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na rozstępy?

Jeśli stadium zaawansowania oraz obszar dotknięty rozstępami nie stanowią dużego problemu, to śmiało można zastosować domowe sposoby do walki z nimi. Przede wszystkim poleca się zadbanie o uelastycznienie skóry, co można osiągać za pomocą wmasowywania w skórę oliwy z oliwek wraz z miąższem aloesowym. Taki domowy kosmetyk skutecznie poprawi nawilżenie skóry, co korzystnie wpłynie na jej kondycję i wygląd. Poleca się także stosowanie peelingów całego ciała. Można użyć do ich wykonania cukier, mleko i oliwę. Przydatna okazuje się być także maseczka z witaminą E oraz sokiem z cytryny. Taką mieszankę można nakładać dwa razy w tygodniu na skórę. Do smarowania skóry sprawdzą się także kremy na bazie wyciągów z bluszczu, kasztanowca i skrzypu, które działają wzmacniająco na naczynia krwionośne, a dodatkowo nawilżają skórę.

Pozbądź się rozstępów

Jako że rozstępy powstają na skutek rozrywania zbyt obciążonych włókien kolagenowych, to stosowanie kremów na rozstępy zawierających kolagen jest niezwykle skuteczną metodą walki z owym problemem. Wklepywanie i wcieranie tego typu preparatów w chorobowo zmienione miejsca sprawia, że skóra zostaje pobudzona, a dodatkowo poprawia się wchłanialność cennych substancji aktywnych zawartych w kremie.

Chociaż nie można całkowicie pozbyć się rozstępów, to można skutecznie je wygładzić i rozjaśnić, dzięki czemu przestaną się rzucać w oczy. Zaleca się w tym celu skorzystanie z zabiegów kosmetycznych typu dermabrazja czy mezoterapia. Z bardziej inwazyjnych metod poleca się laseroterapię oraz peelingi chemiczne z kwasami.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like