Cellulit to utrapienie wielu kobiet i nierzadko także mężczyzn. Nieprawidłowe umiejscowienie tkanki tłuszczowej, które występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej objawia się nierównościami i pofałdowaniami na powierzchni skóry. Jak z nim walczyć?

Potocznie zwany skórką pomarańczową, najczęściej występuje na udach, pośladkach i biodrach. Niekiedy problem dotyczy także ramion oraz kolan. Miejsca trapione cellulitem posiadają także widoczne guzki i zgrubienia, które czasami mogą okazać się bolesne przy dotyku. Niestety, cellulit to nagminne zjawisko, którego czasami trudno się pozbyć.

Gdzie szukać winy?

Odpowiedź może niektórych zaskoczyć lecz konkretna przyczyna cellulitu jest bardzo trudna do określenia. Zwykle problem skórki pomarańczowej sprowadza się jednak do nieprawidłowej diety, która nie została dostosowana do potrzeb organizmu lub braku ruchu. Przyczyn można się także doszukać w zaburzeniach układu limfatycznego oraz gospodarce hormonalnej. Rzecz oczywista to z kolei uwarunkowania genetyczne.

Uwaga: Za cellulit odpowiedzialni mogą być także papierosy i kawa. Zbyt duża ilość nikotyny utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje procesy spalania tłuszczu. Kawa natomiast zabiera duże pokłady energii, które zwykle uzupełniamy wysokokalorycznymi pokarmami.

Jak walczyć z cellulitem?

Istotna kwestia tyczy się profilaktyki. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dobrym pomysłem jest zakup masażera i wyrolowanie cellulitu (który jeszcze się ukrywa) na dobre. Alternatywę do tego sposobu stanowią z kolei regularne wizyty w gabinecie masażu – odpowiedni zabieg pomoże zredukować pokłady cellulitu. Przystępne ceny powinny dać do myślenia, że to wcale nie taki zły pomysł.

Hitem na cellulit okazuje się natomiast olejek pieprzowy. Balsam ładnie pachnie i jest niedrogi. Wyszczupla oraz ujędrnia ciało więc bez wątpienia wspomoże ciało w walce z cellulitem. Redukować cellulit można także na zasadzie body-wrappingu, z wykorzystaniem koncentratów np. koncentrat cynamonowo-kofeinowy lub z centellą i kofeiną.

Jaki zabieg na cellulit?

Istnieje spora liczba zabiegów profesjonalnych m. in. masaż ultradźwiękowy, które mają na celu redukcję cellulitu. Niestety, to dosyć kosztowna zabawa, na którą nie każdego stać. Koszt jednego zabiegu to kilkaset złotych, a na jednym seansie nigdy się nie kończy. Ponadto tego typu zabiegi nie są dla każdego. Terapii nie powinny poddawać się osoby z zapaleniem żył, niewydolnością nerek, rozedmą płuc, chorzy na raka, epilepsję i cukrzycę oraz kobiety ciężarne. Zabiegów antycellulitowych odradza się także osobom, które w przeciągu ostatnich trzech miesięcy przeszły jakąkolwiek operację.

Czy praca nad ciałem jest istotna?

Zdecydowanie tak! Zajęcia na siłowni lub fitness pozwolą zwiększyć wytrzymałość organizmu i siłę, co z kolei ma pozytywny wydźwięk w walce z cellulitem. Specjaliści podają, że w kwestii skórki pomarańczowej, fitness daje o wiele więcej, dlatego jeżeli zależy Wam na jej pozbyciu się, to lepiej wybrać tego typu zajęcia zamiast siłowni. Nie znaczy to jednak, że siłownia to zło, którego należy unikać. Ćwiczeń siłowych nie należy odkładać na bok i co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu poświęcić na nie czas.

Na koniec uwaga. Pamiętajmy, że pozbycie się cellulitu to zaledwie pierwszy krok w walce z nim. Jeżeli przestaniemy dbać o aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i skórę, to cellulit szybko powróci i wszystko trzeba będzie zaczynać od początku.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like