Centrum Mangi – Czyli co z tymi japońskimi komiksami?

Manga, to japońskie słowo oznaczające sposób zdobienia, wykorzystywany głównie w sztuce użytkowej. Po drugiej wojnie światowej, znaczenie słowa rozprzestrzeniło się poza Japonią w zmienionej formie i oznaczało komiks, rysowany w specyficznym, wschodnim stylu, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Właśnie ta unikalność spowodowała wzrost popularności tego rodzaju rysowania.

Komiksy Japońskie rysowane są przeważnie jedynie jako czarno białe obrazki, a kolor znajdujemy tylko na okładce (czasem także na kilku pierwszych stronach opowieści). Może to zostać potraktowane jako zaproszenie do samodzielnego pokolorowania reszty komiksu, w celu zwiększenia kreatywności czytelnika a także dodatkowego go zrelaksowania. W końcu co jest bardziej odstresowujące kolorowanie obrazków, szczególnie w tak zapracowanym społeczeństwie, z jakim mamy do czynienia w Japonii.

Odmiany

Jest wiele odmian mangi i każda z nich ma swoją nazwę, która jednak przeciętnemu czytelnikowi nic nie powie. Są historyjki krótkie, przeważnie trzyobrazkowe, publikowane w gazetach. Są takie, które ukazują się w specjalnych czasopismach, w odcinkach po kilka stron. Po jakimś czasie opowiastki te zbierane są w tomiki i sprzedawane jako kompletne dzieło, składające się z rozdziałów. Są w końcu typowe dla europejczyków, pisane od razu jako książeczki, sprzedawane w seriach. Czasem są to serie bardzo długie. Manga dzieli się także na opowieści dla chłopców i dziewczynek, a nawet dla dorosłych. Istnieje także gatunek mangi (i Anime) zwany Hentai. Są to opowieści erotyczne i pornograficzne.

Kreska

Manga rysowana jest w różnej konwencji – od czysto komiksowej i odrealnionej aż do superealistycznej, przypominającej obrazy, a nawet zdjęcia. Charakterystyczne dla Mangi są duże oczy postaci, które Osamu Tezuka, uważany za ojca współczesnej Mangi zaczął rysować w ten sposób, wzorując się na kreskówkach Disney’a. Nie każdy twórca jest jednak wierny tej tradycji. Często osoby starsze mają rysy bardziej charakterystyczne i kojarzące się czytelnikom z europy z Japończykami.

Tradycyjnie Manga rysowana była od prawej do lewej, ale by ułatwić odbiór zachodnim czytelnikom, obecnie często wydawana jest w bardziej naturalnej dla tej części świata formie, od lewej do prawej. Jest to zabieg wyłącznie marketingowy i nie należy doszukiwać się w nim niczego więcej.

Odbiór

Czytelnicy traktują mangę na różny sposób. Część z nich szuka w niej taniej, prostej rozrywki, którą można czytać w autobusie. Niektórzy czytają (lub kolorują)w celu odstresowania się. Część czyta niczym powieści. Jeszcze inni traktują niczym formę sztuki (nowoczesnej). Pewne jest, że Manga to komiks, a więc element popkultury, sztuki użytkowej i element kolekcjonerski i każdy nabywca ma prawo używać go w dowolny, wybrany przez siebie sposób.

Leave a Comment

Your email address will not be published.